Tajemství moravských sklípků I. (Šatov)

a nájsť najvýhodnejšiu cenu za celú objednávku
Knihu kúpite v 1 e-shope od 5,64 €

Ak sa vám po kliknutí na tlačidlo "Do obchodu" nezobrazí stránka knihy vo vybranom e-shope, je potrebné vypnúť AdBlock vo vašom prehliadači pre našu stránku. Návod na vypnutie je napríklad na adrese https://www.sme.sk/dok/20466299/ako-vypnut-adblock-na-sme-sk-whitelist.

Tajemství moravských sklípků I. (Šatov) kúpite na Gorila.sk
Gorila.sk
5,64 €
Skladom (dodanie do 14 dní)

Krátky popis
Mnoho moravských vinařských obcí zapůsobí na návštěvníky tak, že se mají nutkavou potřebu se do nich stále vracet - kvůli vínům, sklepům, lidem, okolní krajině. Pokusit se zmapovat taková místa, to si vytkla za cíl nová edice Tajemství moravských sklípků. První publikace je věnována Šatovu na Znojemsku - obci ležící těsně u rakouských hranic, která má za sebou pohnuté osudy zejména ve dvacátém století. Šatov - obklopen ze všech stran vinicemi a slunečnicovými poli - však v sobě skrývá množství paradoxů, ducha zádumčivého i veselého, odtažitého i pohostinného, nastavuje tvář líbivou i stopy šrámů klikatých dějin. Jako sídlo Znovínu Znojmo s bohatou nabídkou služeb pro návštěvníky se Šatov už napevno zapsal do itinerářů vinařských turistů. A kdo zavítá do Šatova, těžko vynechá Moravský sklípek - gastronomické, vinařské i kulturní zařízení, kterému vládne sommelier Jiří Dočekal se svou manželkou Květou a nepočetným personálem. Knížka, která vznikla z jeho popudu, představuje v současných i dobových fotografiích různé tváře Šatova, v kuchařských receptech pak kulinářské speciality z Moravského sklípku, které si mohou návštěvníci doma znovu připomenout, a v tipech na víno aktuální produkci Znojemské podoblasti počínaje velkým Znovínem a konče malými rodinnými sklepy.
Výber kníh vydavateľa Newsletter

Zobraziť všetky knihy vydavateľa Newsletter
Naše tipy


Myšlienky k sebe samému
Rímska ríša sa na vrchole svojho rozmachu dostávala do čoraz búrlivejších pomerov, keď bola napádaná rôznymi kmeňmi spoza vonkajších hraníc ríše a zároveň v jej vnútri vznikali rozpory medzi samotnými Rimanmi. Marcus Aurelius sa stal cisárom práve v takýchto pohnutých časoch. Väčšiu časť svojej vlády bol nútený prežiť medzi vojskom v odľahlých častiach ríše v bojoch za zachovanie jej celistvosti a v snahe usporiadať pomery po často vznikajúcich rozbrojoch. Životné skúsenosti počas mnohých takto prežitých rokov mu umožnili, aby si v neskoršom čase svojho života vytvoril ucelený pohľad na ľudské bytie a strasti s ním spojené. Je známy ako cisár, ktorý sa výrazne zaujímal o filozofiu, o poznanie ľudskej duše, pričom bol silným zástancom stoicizmu. Marca Aurelia preslávila jednak jeho výnimočná schopnosť udržiavať i počas problematických pomerov celistvosť ríše a riešiť zložité problémy, a tiež jeho filozofické dielo Myšlienky k sebe samému. Dielo napísal v posledných rokoch svojho života a začal ho písať na území Kvádov pri Hrone, teda na území dnešného Slovenska. V Myšlienkach zhŕňa svoje životné skúsenosti a s umiernenosťou sa ponára do úvah o podstate sveta a o jeho princípoch. Okrem vlastných názorov uvádza i množstvo myšlienok iných autorov, čo svedčí o jeho mimoriadne vysokej vzdelanosti. Myšlienky Marca Aurelia sú veľmi pôsobivé a je z nich zrejmé, že ich autor bol znamenitý muž, ktorý sa obdivuhodným spôsobom dokázal zamýšľať nad ľudskou existenciou. Publikáciu dopĺňa úvodná štúdia Miloslava Okála Život a dielo Marca Aurelia.